جمعه 4 خرداد 1403 14:36
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
يك ميليون و هشتصد هزار صفحه اطلاعات در سايت كتابخانه ملي چاپ

تعداد كل صفحات بارگذاري شده بر روي پايگاه اينترنتي حافظه رقومي (ديجيتال) ملي به يك ميليون و 800 هزار صفحه رسيد.

به گزارش خبرگزاري فارس، به نقل از روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، بر اين اساس تاكنون 4800 نسخه خطي و نادر موجود در گنجينه نسخ خطي كتابخانه ملي از جمله قرآن‌هاي خطي موجود در كتابخانه ملي، 426 شماره از نشريات دوران قاجار ،20 هزار مقاله تمام متن با موضوعات ايران، اسلام و انقلاب اسلامي و منابع ديگري از قبيل پايان‌نامه، عكس، سند و پوستر كه در زمره منابع غيركتابي قرار مي گيرند ، از ديگر منابعي هستند كه تاكنون بر روي اين پايگاه اينترنتي بارگذاري شده‌اند.
استفاده از محتواي قرار گرفته بر روي اين پايگاه اينترنتي در حال حاضر بدون محدوديت و به صورت رايگان است و از طريق آدرس‌هاي: www.nlai.ir (لينك حافظه رقومي ملي) و http://haram.nlai.ir قابل دسترسي است.
طرح حافظه رقومي( ديجيتال) ملي بهمن ماه سال گذشته و به مناسبت سي امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي افتتاح شد و قرار است در قالب اين طرح و در مدت 5 سال انواع محتواي موجود در سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران كه حافظه ملي كشور محسوب مي شود در قالب الكترونيكي بر روي پايگاه اينترنتي تعبيه شده براي اين طرح قرار بگيرد.
همچنين با تعبيه زير ساخت هاي فني مناسب و مدرن ، ارتباط اينترنتي قوي و پايدار با پهناي باند بالا براي اين پايگاه در نظر گرفته شده كه سرعت دسترسي اي به ميزان 50 مگابايت برثانيه بر روي بستر اينترانت ملي و 10 مگابيت برثانيه بر روي شبكه جهاني اينترنت را فراهم كرده و در فاز اول طرح از قابليت پاسخگويي به 500 كاربر همزمان بر روي پورتال حرم برخوردار است.
نرم‌افزار حافظه رقومي ملي نيز بر اساس طرحي پنج ساله برنامه ريزي شده و هم اكنون معماري اين نرم افزار بر پايه فناوري وب سرويس، چند لايه و با رعايت استانداردهاي بين المللي مهمي چون "متس "(METS) ، سيستم اطلاعاتي "آرشيو باز "، موتور جستجوي بين المللي (كه جزء پنج موتور جستجوي برتر جهان با نام Lucene است) ، استاندارد "اكس ام ال " و فهرست نويسي توصيفي اشياي ديجيتال بر اساس استاندارد "دابلين كور " شكل گرفته است.
استخراج متن از نسخه آرشيوي مانند "OCR " براي تمامي زبان‌هاي لاتين، عربي و فارسي و استخراج اطلاعات و دانش شامل استخراج نمايه موضوعي از ديگر قابليت هاي نرم افزاري طرح حافظه رقومي ملي است.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com