چهارشنبه 2 خرداد 1403 18:13
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
كتاب «فرهنگ اساطير ايران» در تركيه منتشر شد چاپ

براي نخستين‌بار كتاب «فرهنگ اساطير ايران» تاليف پرفسور «نعمت ييلدريم» استاد فارسي دانشگاه آتاتورک آرزروم، به كوشش رايزني فرهنگي ايران در تركيه چاپ و منتشر شد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، براي نخستين‌بار در ترکيه درباره اساطير ايران تحقيقات ويژه‌اي از طرف پرفسور «نعمت ييلدريم» استاد فارسي دانشگاه آتاتورک آرزروم انجام شده و پس از 5 سال تحقيق حاصل آن در کتابي 820 صفحه‌اي به نام «فرهنگ اساطير ايران» از طرف انتشارات کابالجي منتشر شده است.
نويسنده در مقدمه كتاب آورده است: «ايران سرزميني بسيار وسيع است، بنابراين بايد اساطير و اعتقادات مردم آن نيز پيچيده و گسترده باشد. ايران هميشه پلى بين تمدن‌هاي شرق و غرب بوده بنابراين قسمت زيادي از اساطير آنان را به وام گرفته و کامل ‌تر‌شده ‌است.»
مردم شرق ايران هميشه از هند و کوشان تاثير گرفته‌اند و مردم غرب از يونان و مصر و بابل. آيين ماني و مزدک نيز آميخته‌اي از مسيحيت و بودايي و آيين زرتشتي و ديگر عقايد حاکم بر مردم اين منطقه است. جهان را اورمزد آفريد و اهرمن آلوده کرد. اين 2  و طرفدارانشان انتظار نبردي را مي‌کشند که قرار است در آن با سرنوشت خود که زروان آن را تعيين کرده روبرو شوند. اما نمي‌توان از سرنوشت فرار کرد و اهريمن در نبردي که سوشيانس (نجات دهنده بشريت) آن را شروع مي‌کند از صحنه‌ روزگار محو مي‌شود و با برپاشدن رستاخيز هر کس به آنچه از نظر اهورامزدا لايق آن است مي‌رسد.»
«ييلدريم» در قسمتي از مقدمه کتاب درباره مباحث جستاري درباره واژه اسطوره، خاستگاه و محل اسطوره، کارکرد اسطوره، مذاهب ايران قديم، قهرمانان ايزدي، اساطير زردشتي، نيروهاي خير و شر، اهورامزدا و اهريمن، اسطوره و آفرينش، نخستين پدر و مادر انسان، زندگي پس از مرگ، بهشت و دوزخ و... توضيحاتي را براي خواننده آورده است.
بخش اصلي کتاب از «آب» تا «ذولقرنين» با نظم الفبايي عناصر اساطير ايران را معرفي کرده و از اشعار شاعران ايراني نيز شواهدي آورده است.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com