چهارشنبه 2 خرداد 1403 02:51
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
جشن روز جهانی کتاب در جهان بدون ایران چاپ

 
به ابتکار سازمان بین المللی یونسکو، هرسال در 23 آوریل جشن روز جهانی کتاب برپا می‌شود.

به گزارش ایبنا و به نقل از سایت رسمی یونسکو، در این روز برنامه های مختلفی در سراسر جهان برپا می شود تا زمینه ای برای بهبود کیفیت نشر کتاب‌های مختلف و ارتقای نوع حفاظت ازمالکیت معنوی با تاکید بر حق کپی‌رایت در دنیا فراهم شود.
بیست و سوم آوریل برای جهان ادبیات روزی مهم و به یادماندنی است زیرا در چنین روزی در سال 1616 بزرگان ادبیات جهان همچون "میگوئل سروانتس ساودرا"، "ویلیام شکسپیر" سرشناس‌ترین نمایشنامه‌نویس و شاعر انگلیسی و "اینکا گارسیلاسو دولاگا" نویسنده نامدار اهل پرو چشم از جهان فرو بستند. البته این روز مصادف با بزرگداشت تولد یا مرگ برخی دیگر از بزرگان ادبیات جهان همچون «موریس درون»، «ولادیمیر نابوکوف»، «مانوئل مجیا والاجو»، «جوزف پلا» و «هالدور لکسنس» نیز هست و همین مسائل دست به دست هم داد تا سازمان یونسکو در سال 1995میلادی، روز 23 آوریل را روز جهانی "کتاب و قانون کپی رایت" نامگذاری کند. روزی که ناشران، نویسندگان و چهره های ادبی سراسر جهان برای ترویج کتابخوانی و حفظ حقوق نویسندگان تلاش‌هایی مضاعف دارند.
البته ارتباط تنگاتنگ کتاب و 23 آوریل برای نخستین بار در سال1923 میلادی مورد توجه کتاب‌فروشان "کاتالونیا"ی اسپانیا قرار گرفت. این روز که با مرگ نویسنده محبوب آنها یعنی "میگوئل سروانتس"، خالق رمان جذاب و دوست داشتنی "دون کیشوت" مقارن شده است، این گروه را بر آن داشت تا فرصت را غنیمت شمرده و در آن، یاد و خاطره این نویسنده نامدار اسپانیایی را زنده نگاه دارند.
امسال نیز این روز برای چهاردهمین بار در بیش از 100 کشور جهان جشن گرفته شد و کتاب‌فروشی ها، ناشران، مدارس، کتابخانه ها، موسسات فرهنگی و مجامع نویسندگان در سراسر جهان بر اهمیت کتاب و کتابخوانی صحه گذاشتند. محور اصلی جشن روز جهانی کتاب یونسکو در سال جاری،تاکید بر نقش مهم کتاب در توسعه آموزش باکیفیت وهمچنین ارتباط بین حقوق مربوط به نشر و حقوق انسان هاست.امسال کتابخانه ها و اعضای آنها بیشتراز سال‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته‌اند و دراین میان معلولان جسمی-حرکتی،ناشنوایان ونابینایان سهم بیشتری دارند. با تلاش مسوولان برگزاری این جشن‌ها،چندین نوبت کتابخوانی در مدارس کودکان نابینا برگزار می‌شود و کودکان هم از روی کتاب‌های بریل جدید خود داستان‌های تازه‌ای را می‌خوانند، در چندین مدرسه ویژه ناشنوایان نیز فعالیت‌هایی با استفاده از زبان بدن انجام می‌شود.
در این روز خاص، علاوه بر تجلیل از مولفان و نویسندگان ، کتاب های برتر مورد تشویق قرار می‌گیرند وتلاش می‌شود تا کودکان و جوانان به مطالعه و کتابخوانی به صورت یک تفریح ویژه نگاه کرده و از آن لذت ببرند، ضمن اینکه تلاش‌های ویژه‌ای نیز برای محفوظ ماندن حق کپی رایت انجام می‌شود.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com