شنبه 16 مهر 1401 01:15
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
هارولد پینتر درگذشت چاپ
خبرمرگ پینتر درحالی اعلام شده‌ که در بریتانیا جشن‌های عید کریسمس جریان دارد. به نوشته برخی از رسانه‌‌های انگلستان مرگ این کارگردان و نویسنده، هواداران او را مغموم کرده است.
ین نمایشنامه‌نویس در سال ۲۰۰۵ میلادی به جایزه نوبل ادبیات دست یافت. در هنگام اعلام نتایج این جایزه، آکادمی سوئدی جایزه نوبل وی را «عالی‌ترین نماینده تئاتر انگلستان در نیمه دوم قرن بیستم» دانست.

پینتر متولد سال ۱۹۳۰ میلادی در شمال شرق لندن است. وی از سال ۱۹۵۰ سرودن شعر و از ۱۹۵۷ انتشار نمایشنامه را آغاز کرد و تاکنون ۳۰ نمایشنامه از او به چاپ رسیده است. کارگردانی تئاتر و بازیگری، از دیگر فعالیت‌های پینتر در طول ۷۸ سال عمرش بوده است.

مخالفت این نویسنده با سیاست‌های خارجی ایالات متحده امریکا و انتقاد او از جنگ عراق، در سال‌های اخیر پینتر را به چهره‌ای جنجالی و روشنفکری منتقد تبدیل کرد.

لیدی آنوتا فریزر، همسر این نویسنده پس از اعلام خبر درگذشت او به نشریه گاردین گفته است: «او مرد بزرگی بود و از اینکه ۳۳ سال با او زندگی کردم به خود می‌بالم»، تیم واکر، منتقد نشریه ساندی تلگراف نیز پینتر را مبتکر واقع‌گرایی در تئاتر دانسته و کارگردان هنری تلویزیون بی‌بی‌سی با «منحصر به فرد» دانستن پینتر در تئاتر انگلستان گفته است: «تئاتر از سال ۱۹۵۰ متاثر از پینتر بوده است.»

از این نویسنده انگلیسی تاکنون آثاری چون: «سرایدار»، «خیانت»، «وقت ضیافت»، «جشن تولد» و «درد مختصر» به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شده است.
 
منبع خبرگزاری کتاب ایران 

یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com