يكشنبه 30 ارديبهشت 1403 08:30
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
ايران و انگليس تفاهم‌نامه كتابخانه‌اي امضا كردند چاپ
رييس كتابخانه ملي ايران و رييس كتابخانه ملي بريتانيا براي گسترش همكاري‌هاي فرهنگي ميان دو كشور و پيشبرد منافع گروه‌هاي پژوهشي و ارائه اطلاعات گسترده‌تر‌ تفاهم‌نامه‌اي امضا كردند

سر كالين كارلوس، رييس كتابخانه ملي بريتانيا صبح چهارشنبه 24 مهرماه، به همراه دو نفر از روساي بخش‌هاي مختلف اين كتابخانه از كتابخانه ملي ايران ديدار كردند و با علي‌اكبر اشعري، رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران گفت‌‌وگو كردند.

در اين گفت‌وگو دو رييس بر مستند‌سازي و مطالعه فرهنگ و ميراث فارسي، ايراني اسلامي و انگليسي تاكيد كردند و سومين بند از تفاهم‌نامه را به اين موضوع اختصاص دادند. 

در اين بند آمده‌است: مستندسازي و مطالعه فرهنگ و ميراث فارسي، ايراني و اسلامي آن‌چنان كه در موجودي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران و كتابخانه ملي بريتانيا منعكس است و اشاعه اطلاعات موجود در فهرست‌ها، توسعه مجموعه‌ها، ابتكار عمل‌هاي مربوط به دسترسي به مجموعه‌ها و انجام پژوهش و دانش‌پژوهي با استفاده از منابع دست اول.

بخش دوم اين بند نيز بيانگر اين مطلب است كه ‌‌مستند‌سازي و مطالعه فرهنگ و ميراث انگليس آن‌چنان كه در موجودي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران و كتابخانه ملي بريتانيا موجود است و اشاعه اطلاعات موجود در فهرست‌ها، توسعه مجموعه‌ها، ابتكار عمل‌هاي مربوط به دسترسي به مجموعه‌ها و انجام پژوهش و دانش‌پژوهي با استفاده از منابع دست اول صورت گيرد.

بخش آخر سومين بند تفاهم‌نامه كتابخانه ملي ايران و انگليس بر ‌ مبادله اطلاعات و افكار و ارايه مشورت و حمايت در طيفي از مسايل تخصصي مورد علاقه طرفين، به خصوص در زمينه علوم كتابداري و اطلاع‌رساني، كتابخانه‌هاي ديجيتال و حفاظت و نگهداري از آن‌ها تاكيد دارد.


در اين تفاهم‌نامه مقرر شده‌است اجراي موارد را يك مدير ارشد در هر يك از كتابخانه‌ها ـ حامد ياري، مدير كل روابط عمومي و امور بين‌المللي از طرف سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران و گراهام شاو، رييس مجموعه‌هاي آسيا، اقيانوسيه و آفريقا از طرف كتابخانه ملي بريتانيا ـ نظارت كنند.

‌‌اين يادداشت تفاهم از تاريخ امضاي طرفين براي مدت سه سال معتبر است. در پايان مدت اعتبار اين يادداشت تفاهم در صورت نياز مورد بررسي و تجديد‌نظر قرار خواهد گرفت و در صورت توافق طرفين براي مدت بيشتر تمديد خواهد شد.

بخش دوم ديدار رييس كتابخانه ملي انگليس از كتابخانه ملي ايران هم‌اكنون در حال انجام است و در بخش بعدي اين ديدار‌‌ بخش‌هاي مختلف كتابخانه ملي بريتانيا براي مسوولان كتابخانه ملي ايران نمايش داده‌ شد .


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com