چهارشنبه 2 خرداد 1403 03:38
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
وزیر ارشاد : کل فرهنگ بر شانه اهالی قلم است چاپ
مراسم پایانی پنجمین جشنواره «قلم زرین» عصر روز گذشته با سخنرانی محمد حسین صفارهرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی‌اکبر ولایتی، رییس انجمن قلم و علی‌اکبر اشعری، رییس کتابخانه ملی برگزار شد. وزیر ارشاد در این جلسه قلم را رشته پیوند همه هنر‌ها دانست.
علي‌اكبر ولايتي، رييس انجمن قلم ايران كه نخستين سخنران اين آيين بود، جايزه «قلم زرين» را نشان‌دهنده توجه انجمن قلم به اهالي قلم دانست و گفت: اگر ما به عنوان اهالي قلم ايران بتوانيم با نويسندگان كشورهاي اسلامي ارتباط داشته باشيم، به وظيفه خود نسبت به امت اسلامي عمل كرده‌ايم.

او افزود: انقلاب اسلامي در كشورهاي مسلمان توقعاتي به وجود آورده است كه البته در حوزه‌های سياسي به بخشي از اين توقعات پاسخ داده‌ايم، اما در حوزه فرهنگي هنوز نتوانسته‌ايم انتظارات را برآورده كنيم. امروز متاسفانه ديگران براي فرهنگ ما فكر مي‌كنند و ارزش را ضدارزش و ضدارزش را ارزش جلوه مي‌دهند.

رئيس انجمن قلم ايران در پايان گفت: ما انتظار داريم كه اگر نقدي در منش ما است، تذكر داده شود تا شاهد ارتقاي كيفي انجمن باشيم.

محمدحسين صفارهرندي، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز كه در اين مراسم حضور داشت، طی سخنان خود ‌گفت: بي‌ترديد همه شاخه‌هاي فرهنگ و هنر را بر شانه‌هاي اهل قلم گذاشته‌اند و همه هنرمندان و اهالي فرهنگ خود را مديون اهل قلم مي‌دانند؛ در واقع قلم رشته‌ پيوند دهنده عرصه‌هاي گوناگون فرهنگي و هنري است.

او افزود: وقتي از سينماگران دليل عقب‌ماندگي سينما را جويا مي‌شويم، ضعف را در فقدان سناريوي موفق مي‌دانند و سناريوي قوي نيز از دل يك رمان و داستان قوي بيرون مي‌آيد.

صفار هرندي با اعتقاد بر اينكه اهل قلم بايد خود را در كمبودها مقصر بدانند اظهار كرد: امسال، سي‌امين سال انقلاب است و ما امسال را به عنوان سال حمايت از آثار متناسب با موضوع انقلاب قرار داده‌ايم. انتظار و اميد ما اين است كه نخستين قدم‌ها در اين راه، همين امسال برداشته شود.

علي‌اكبر اشعري رييس كتابخانه ملي ايران نيز در سخناني گفت: دغدغه اصلي ذهن من تحقق اهداف انقلاب اسلامي و رسالت جهاني اين انقلاب است. نگاه من به انجمن قلم نيز از همين منظر است. ما ملتي هستيم سرشار از نيروهاي مستعد اما گاهي به جاي اينكه خودمان بياييم و اين نيروهاي خلاق را شناسايي كنيم و در شكوفايي استعداد آن‌ها بكوشيم، ‌فرصت را به ديگراني مي‌دهيم كه در تمام سطوح جامعه سفره خود را گسترده‌اند و اين نيروها را به راحتي شناسايي و شكار مي‌كنند. گاهي نويسنده‌اي گمنام،‌در روزنامه‌اي مقاله‌اي مي‌نويسد و سرويس‌هاي خارجي به سرعت او را شناسايي كرده و با او ارتباط برقرار مي‌كنند و در تلاش‌اند تا ظرفيت او را در جهت اهداف خود به كار گيرند.

او افزود: از انجمن قلم بايد انتظار داشته باشيم تا پيش از اينكه صاحب قلم به او مراجعه و خود را معرفي كند، [این انجمن] نويسنده و شاعر را شناسايي كند.

یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com