جمعه 4 خرداد 1403 13:16
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
با حمایت ایران یک انجمن ادبی در کشور همسایه تاسیس می‌شود چاپ

Image

 انجمن ادبیات کودک و نوجوان افغانستان با مشارکت نویسندگان این کشور و با حمایت موسسه بین‌المللی الهدی تاسیس شد.

به گزارش خبرآنلاین، مدیرعامل الهدی که به تازگی از سفر افغانستان بازگشته است، از تاسیس انجمن ادبیات کودک و نوجوان در افغانستان خبر داد و گفت: با توجه به علاقه‌مندی روزافزون نویسندگان این کشور برای تولید محتوا برای مخاطبان کودک و نوجوان، ضرورت تأسیس چنین انجمنی از سال‌ها قبل در افغانستان احساس می‌شد.

شاه آبادی افزود: مقدمات تاسیس این انجمن در نمایشگاه کتاب تهران چیده شده بود و در سفر به افغانستان طی جلساتی با اشخاص صاحب‌نظر افغان در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، این انجمن به همت نویسندگان این کشور و همراهی موسسه فرهنگی هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی کار خود را آغاز کرد.

مدیرعامل الهدی با تأکید بر محوریت نویسندگان افغانستان در این رویداد خاطرنشان کرد: هدف ما در پیشبرد این مجموعه ادبی آن است که انجمن ادبیات کودک افغانستان توسط نویسندگان خود این کشور اداره شود و الهدی فقط هدایت‌کننده و حمایت‌کننده باشد.

او درباره نحوه حمایت الهدی از این انجمن گفت: با گذشت چند هفته از تشکیل این انجمن، اساتید ایرانی حوزه ادبیات کودک و نوجوان به منظور آموزش اعضای این انجمن، توسط الهدی به افغانستان اعزام می‌شوند. همچنین برخی از اعضا برای آموزش‌های بیشتر به ایران اعزام خواهند شد. علاوه بر اینها، آثار تولیدی این انجمن به صورت مشترک توسط الهدی و ناشران افغان منتشر خواهد شد.

شاه‌آبادی افزود: از اقدامات اولیه در این انجمن، بازنویسی متون ادبیات کهن برای کودک و نوجوان در افغانستان است که با تصویرگری متخصصان افغان همراه خواهد بود.

مدیرعامل موسسه بین‌المللی الهدی درباره شباهت‌ها و تفاوت‌های انجمن ادبی کودک و نوجوان افغانستان با انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در ایران گفت: انجمن ایرانی وجه صنفی دارد؛ در حالی که انجمن افغانی، صاحب وجه تولیدی است. هدف در افغانستان، پایه‌گذاری ادبیات کودک است، اما هدف انجمن ایرانی، گستردگی فعالیت است و حامی صنفی می‌واهد. از طرف دیگر، فعالیت‌های انجمن ایرانی بر پایه نوشتن و سرودن است، اما در انجمن افغانی بر پایه تصویرگری است.

به گفته او، جلسات انجمن ادبیات کودک و نوجوان افغانستان هفته‌ای یک بار و با حضور اعضا تشکیل می شود که طی آن، اعضا در مورد نوشته های یکدیگر به تبادل نظر می پردازند.

او در پایان گفت: طی ملاقات با رییس دپارتمان زبان دَری در دانشگاه کابل پیشنهاد شد موضوع ادبیات کودک به صورت اختیاری در یک یا دو واحد درسی در دوره لیسانس رشته ادبیات فارسی تدریس شود که قرار است نتیجه این بررسی توسط دپارتمان اعلام شود.

خبر آنلاین


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com