شنبه 16 مهر 1401 00:56
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
آیا می دانید بزرگترین ناشران دنیا چقدرمی فروشند و چقدرسود می‌کنند؟ چاپ

Image

بزرگترین ناشران دنیا در ده سال گذشته با دو فاکتور رکود اقتصادی و انقلاب کتب الکترونیکی دست و پنجه نرم کرده‌اند اما همچنان به تلاش خود برای بالا بردن سود ادامه داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در تازه‌ترین تحلیل صورت گرفته توسط «دیجیتال‌وردبوک» و «پابلیشرز‌لانچ» درآمد سالیانه ناشران بزرگ جهان (منهای مک میلان) از سال 2006 الی 2013 بین 8.6 میلیارد تا 9.7 میلیارد دلار متغیر بوده است و این در حالی است که سود خالص این ناشران در مجموع به طور متوسط در همین مدت بین 730 میلیون دلار تا 1 میلیارد دلار به صورت سالانه بوده است.

برای دیدن نمودار بالا روی آن کلیک کنید
به عنوان نمونه همانطوری که در جدول بالا مشاهده می کنید درآمد ناشران عمده در سال 2006 بالغ بر 8 میلیارد و 624 میلیون دلار و سودشان نیز 817 میلیون دلار بوده است. (گفتنی است سود تعدیل شده ناشی از درامدشان قبل از محاسبه استهلاک و ترازنامه ویژه و ... بوده است)

پس از دوره‌ای رشد، یک دوره رکود به سراغ ناشران مذکور شامل اشت، هارپر کولینز، پنگوئن، رندوم هاوس و سیمون اند شاستر آمده است و ظهور کتب الکترونیکی اجازه مدیریت فروش به این ناشران را داده تا حتی برخی افزایش سود پیدا کنند که این داستان نشان می دهد ناشران سود بیشتری از فروش کتب الکترونیکی در مقایسه با کتب چاپی سنتی داشته و دارند!

مطابق گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیزینس اینسایدر حاشیه سود (profit margin) ناشران مورد تحقیق در وسط نمودار روند کاهشی می پیماید که دلیل آن ردیابی شاخص‌های عرضه شده از سوی سازمان امریکایی اعتبار سنجی موسوم به S&P 500 (استاندارد اند پورز) است.

سود خالص برای مجموعه ناشران ارزیابی شده در سال 2009 به زیر 8.1 درصد درآمد می رسد و این در حالی است که سود خالص در سال 2013 ار مرز 10.9 می گذرد. (جدول دوم در زیر توسط پابلیشرز لانچ منتشر شده و فاقد در نظر گرفتن استهلاک سرمایه است و بنابراین سود خالص واقعی باید کمتر هم باشد)

برای دیدن نمودار بالا روی آن کلیک کنید

طبق آمار منتشره سال 2013 سود خالص کمپانی بارنزاندنوبل منفی 2.3 درصد بوده و سود خالص امازون نیز 0.37 دهم از یک درصد بوده است.

به هر حال بر اساس همین آمار سود توزیع کنندگانی مانند آمازون از سود ناشران و یا سایر توزیع کنندگان بیشتر بوده است.

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com