چهارشنبه 2 خرداد 1403 03:25
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
هشدار جدی برای دو اتفاق تاسف آور در حوزه فرهنگ چاپ

Image

همزمان با ابراز تاسف دبیر علمی جایزه کتاب فصل از افزایش فرایند کتابسازی در کشور، معاون خانه کتاب نیز از ترجمه‌گرایی صرف در حوزه کودک و فلسفه انتقاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل گفت: جشنواره‌هایی همچون جشنواره کتاب فصل باید فرصتی را برای بازخوانی حوزه کتاب و مقدمه‌ای برای بازمهندسی حوزه کتاب فراهم کنند. سیدعباس صالحی، در این مراسم اظهار کرد:‌ کتاب فصل و هر جشنواره‌ای را می‌توان با انتظارات حداقلی مانند تکریم پدیدآورندگان و تجلیل انسانی از مرارت‌های که پدیدآورندگان برای آفرینش یک اثر برتر متحمل می‌شوند در نظر گرفت. اما می‌شود سقف این انتظارات را بالاتر دید و جوایزی همچون جایزه کتاب را در افق مهندسی کتاب بررسی کرد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کتاب‌ها تمدن‌سازی می‌کنند و شاخص‌ اوج یا احیاناً فرود تمدن‌ها هستند؛ ایده‌های اساسی تمدن‌ها با کتاب شکل می‌گیرند و مسیر کتاب پرورده می‌شود و بعد به بار می‌نشیند، اگر این‌گونه به کتاب بنگرید، کتاب در بازآفرینی و تمدن‌سازی اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

وی با بیان این‌که باید در پرتو جشنواره‌ها کتاب‌های خوب شناسانده شوند، افزود: مهندسی آثار خوب باید فرایند مستمر داشته باشد متاسفانه انبوه عرضه کتاب‌ها مجال را برای دیدن کتاب‌های خوب کم کرده است؛ بنابراین جشنواره‌ها به ویژه رسانه‌ها باید شرایط مناسب را برای دیده شدن کتاب‌های خوب فراهم کنند.

صالحی با اشاره به فرآیند داوری‌ها و منطق گفت‌وگو در این فرآیند، گفت: خوشبختانه برای نخستین بار در این دوره از جایزه کتاب فصل اسامی داوران به صورت رسمی و شفاف اعلام شد این موضوع بیانگر این است که داوران مسوولیت داوری خود را برعهده گرفته‌اند و به خوبی در این عرصه فعالیت می‌کنند همچنین خود فرصتی ایجاد کرده که فرایند داوری مدلل‌تر بشود.

صالحی توضیح داد: جشنواره‌های کتاب باید به اضلاع فرهنگی تولید کننده، ناشر، مبلغ و توزیع‌کننده کتاب و مصرف‌کننده کتاب نزدیک‌تر شوند به این معنا که این جشنواره‌ها باید برآوردی نشان دهند برای مسیر پیشرفت مهندسی کتاب و گام‌هایی که برای تمدن‌سازی صورت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: هر جشنواره و هر جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی فرصتی برای پایش تغییرات است تا ما بدانیم در هر کدام از اضلاع مذکور چه اتفاقاتی رخ داده و یا در حال رخ دادن است.

این مقام مسوول با بیان این‌که جشنواره‌ها باید فرصتی برای مهندسی کتاب فراهم کنند، ادامه داد: این جشنواره‌ها باید از منظر اقتصاد فرهنگ، دیپلماسی فرهنگ، آینده‌شناسی فرهنگ و کتاب با مناسبات حوزه فرهنگ مکتوب با عوامل زیست اجتماعی و تکنولوژی و فناوری برگزار شود.

یک هشدار جدی

همچنین بر اساس گزارش ایبنا، دبیرعلمی جایزه کتاب فصل در آیین اختتامیه این جایزه گفت: متاسفانه فرایند کتابسازی در کشور رو به رشد است. بنابراین، باید راهکارهای جدی برای پیشگیری از این فرآیند اندیشیده شود.

نجفقلی حبیبی، در آیین اختتامیه بیست و هفتمین جایزه کتاب فصل اظهار کرد: خوشبختانه تعداد کتاب‌ها و کتابخانه‌ها به تدریج افزایش پیدا کرده‌اند. همچنین جوانان بنا به دلایل اجتماعی، بیشتر از استادان دانشگاه‌ها علاقه‌مند به تالیف کتاب هستند اما متاسفانه در این میان، کتابسازی رونق یافته که باید راه‌هایی برای پیشگیری از این فرآیند اندیشیده شود تا به جای کتابسازی، واقعاً کتاب نوشته شود.

وی ادامه داد: به اعتقاد من یکی از راه‌های پیشگیری از کتابسازی، تشویق جوانان برای بهتر نوشتن است؛ همچنین باید با حضور برگزیدگان جوایز مختلف کتاب جلسات نقد و بررسی کتاب برگزار شود.

حبیبی اظهار کرد: اگر نتوانیم از نتایج جوایز کتاب بهره‌مند شویم بدون تردید برگزاری آن‌ها مفید نخواهد بود در نتیجه باید شرایطی برای گردهمایی برگزیدگان این جوایز با حضور جوانان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی فراهم شود تا در این جلسات علت انتخاب آثار به عنوان کتاب های برگزیده همچنین ملاک تالیف یک اثر خوب بررسی شود. در چنین شرایطی آثار برتر فرصت بیشتری برای معرفی به جامعه مخاطبان پیدا می‌کنند.

دبیرعلمی بیست و هفتمین جایزه کتاب فصل در پایان سخنانش گفت: برگزاری جوایز کتاب مانند جایزه کتاب فصل فرصت مغتنمی برای قدردانی از اهالی قلم است.

تفاوت های این دوره
معاون آموزشی، فرهنگی و پژوهشی موسسه خانه کتاب از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بیست و هفتمین جایزه کتاب فصل که بسیاری از رسانه‌ها جویای علت تأخیر آن بودند، گفت: از همان ابتدا نیز بنابراین بود که این دوره از جایزه کتاب فصل برگزار شود اما به دلایل یک سلسله تغییرات مدیریتی در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و خانه کتاب برگزاری آن به تأخیر افتاد.

مجید غلامی جلیسه، اظهار کرد: در مجموع بیست و هفت دوره برگزاری جایزه کتاب فصل، 110 هزار و 445 اثر در دبیرخانه جایزه کتاب فصل ارزیابی شدند که در این میان در مجموع یک هزار و 119 هزار عنوان کتاب به عنوان آثار منتخب معرفی شدند.

وی ادامه داد: در بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل 3هزار و 986 عنوان اثر در این دبیرخانه ارزیابی شدند که از آن میان 198 اثر به مرحله دوم داوری‌ها راه یافتند. در این میان 7 اثر به عنوان اثر برگزیده و 22 اثر به عنوان اثر شایسته تقدیر انتخاب شدند.

غلامی جلیسه توضیح داد: امسال برای نخستین بار این افتخار را داریم که به صورت کاملا شفاف روند داوری را در مجموعه جوایز کتاب فصل ارایه کنیم؛ از ابتدای جمع‌آوری آثار تا پایانی‌ترین مرحله این جایزه یعنی ارزیابی و انتخاب جوایز، فرم‌های داوری و ملاک‌های داوری آثار در کتابچه‌ای تحت عنوان «گزارش بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل ویژه پاییز 1392» ارایه شده‌اند.

وی ادامه داد: به لطف دبیر علمی جایزه کتاب فصل و مدیرعامل موسسه خانه کتاب امسال برای نخستین بار اسامی داوران و دست‌اندرکاران جایزه کتاب فصل رسماً در این کتابچه ارایه شده‌اند.

غلامی جلیسه اظهار کرد: متاسفانه در 5 دوره گذشته جایزه کتاب فصل حدود 21 موضوع از 44 موضوع مورد ارزیابی، فاقد اثر برگزیده یا شایسته تقدیر بودند. که از آن میان می‌توان به حوزه‌های کلیات، آموزش و پرورش، ادبیات عرب، شعر کودک و داستان تالیفی کودک اشاره کرد؛ این اطلاعات در کتابچه مذکور ارایه شده‌اند که هدف از آن عرضه گزارش مبسوط از وضعیت تالیف و ترجمه در حوزه‌های نامبرده است. همچنین این کتابچه خلا‌های موجود در حوزه‌های مختلف را به تصویر کشیده است.

معاون آموزشی، فرهنگی و پژوهشی موسسه خانه کتاب افزود: متاسفانه در حوزه فلسفه و کودک کاملاً تبدیل به یک مصرف‌کننده شده‌ایم؛ عمده آثار این حوزه‌ها که در دوره‌های مختلف جایزه کتاب فصل منتخب شده‌اند اغلب ترجمه بودند. بنابراین، باید در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی با در نظر گرفتن رنگ مذهب و فرهنگ بومی خود، در راستای تولید علم و آثار تالیفی در حوزه‌های فلسفه و کودک حرکت کرد.

وی با بیان این‌که موسسه خانه کتاب برخود می‌بالد که می‌تواند در این حوزه بازویی برای برنامه‌ریزان فرهنگی در سطح کلان باشد، گفت: شناسایی نقاط قوت و ضعف نشر کشور و برنامه‌ریزی برای رفع این نقاط ضعف و تقویت و بهبود نقاط قوت از جمله منافع و اهداف جایزه کتاب فصل به شمار می‌آید.

خبر آنلاین


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com