پنجشنبه 5 خرداد 1401 21:05
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
خاک‌سپاری پیکر توسی‌وند در زادگاه فردوسی چاپ

Image

 پیکر محمدحسین توسی‌وند در روستای پاژ، زادگاه فردوسی، به خاک سپرده می‌شود.

 به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیین تشییع پایه‌گذار بنیاد فردوسی شنبه 10 خرداد ساعت 10 صبح از روبه‌روی بنیاد فردوسی شاخه توس به نشانی: مشهد، بلوار ملاصدرا، خیابان ملاصدرای 10 برپا می‌شود.

 

بر پایه سفارش توسی‌وند، خبر بیماری قلبی و بستری شدنش در بیمارستان‌های برلین و میلان در ویژه‌برنامه‌های بزرگداشت فردوسی امسال اعلام نشد. پس از فرجام یافتن این آیینها به وصیت زنده‌یاد توسی‌وند، پیکر او برای تشییع از میلان ایتالیا به مشهد و سپس برای خاکسپاری به روستای پاژ، زادگاه فردوسی، منتقل خواهد شد.

 

همچنین در پی درگذشت دکتر محمدحسین توسی‌وند، پزشک بلند، شاهنامه‌پژوه و پایه‌گذار بنیاد فردوسی، شخصیتهای فرهنگی و دانشگاهی ایران و ایران‌شناسان در پیامهایی به بازماندگان و یاران او در بنیاد فردوسی تسلیت گفتند.

 

بنا بر اعلام روابط عمومی بنیاد فردوسی، ایران‌شناسان، استادان و شاهنامه‌پژوهانی از جمله دکتر جلال خالقی ‌مطلق، دکتر میرجلال‌الدین کزازی، دکتر فریدون جنیدی، پروفسور ناصر کنعانی، دکتر حسن انوشه، دکتر قدمعلی سرامی، دکتر سیدضیاءالدین هاجری، دکتر شهین سراج، دکتر ابوالفضل خطیبی، دکتر شاه منصور شاه میرزا، دکتر عباس خیرآبادی، دکتر حمیدرضا آقابزرگ و دکتر اسماعیل آذر پیامهای تسلیتی در سوگ شادروان توسی‌وند به بنیاد فردوسی فرستاده‌اند.

 

همچنین تا کنون مدیران ارشد فرهنگی و چهره‌های علمی، ادبی و هنری کشور از جمله دکتر سیدرضا صالحی امیری؛ رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر سیدعبدالحمید احمدی؛ معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، دکتر مهدی حجت؛ نخستین رییس سازمان میراث فرهنگی کشور، فرهاد طلوع کیان؛ رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌یی ایران، دکتر عفت شریعتی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاد شهرام ناظری؛ شوالیه آواز ایران، مهندس محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیرعامل بنیاد فارابی، مهندس یاسر موحدفرد؛ دبیرکل بنیاد فردوسی، رضا نیکپور؛ مدیرعامل انجمن دوستی ایران و لهستان و سفارت تاجیکستان در ایران در پیامهایی جداگانه درگذشت دکتر محمدحسین توسی‌وند را به جامعه فرهنگ و ادب تسلیت گفته‌اند که گزیده‌ای از این پیامها به شرح زیر است:

 

*دکتر سیدرضا صالحی امیری؛ رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

درگذشت پزشک حاذق و شاهنامه‌پژوه توانا، دکتر محمدحسین توسی وند، مایه تالم و تاثر اصحاب علم و فرهنگ کشور شد. بی‌گمان ایشان یکی از مفاخر ایرانی است که با پژوهشها و فعالیتهای دامنه‌گستر خود در زمینه‌های پزشکی و فرهنگی برای کشور افتخارات درخوری را به دست آورد که از آن جمله می‌توان به مبتکر جراحی میکروسکوپی در ایران، شهروند افتخاری شهر سن پترزبورگ روسیه و همراهی در ثبت جهانی هزاره شاهنامه در یونسکو اشاره داشت.

درگذشت این استاد نام‌آور و مرد خستگی‌ناپذیر عرصه فرهنگ و دانش کشور را از طرف خود و همکاران سازمان اسناد و کتابخانه ملی به خانواده، شاگردان و دوستداران وی تسلیت می‌گویم و برای بازماندگان نیز صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم.

*دکتر سید عبدالحمید احمدی؛ معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان

درگذشت دکتر محمدحسین توسی‌وند که هماره در راه ترویج آموزه‌های اخلاقی فرهنگ ایرانی اسلامی بویژه برای جوانان این مرز پرگوهر کوشا بوده‌اند، مایه تاثر است. امید آن‌که جوانان و فرهنگ‌دوستان و همراهان‌شان در بنیاد فردوسی راه ایشان را پی‌گیرانه ادامه دهند.

*دکتر مهدی حجت؛ نخستین رییس سازمان میراث فرهنگی کشور

فقدان انسان فرهنگ‌دوست، نیک‌اندیش و خیر جوانمرد، روان‌شاد دکتر محمدحسین توسی‌وند را به همه هموطنان و علاقه‌مندان ایشان در سراسر جهان تسلیت عرض می‌نمایم. امید که آمرزش و غفران الهی دستگیر همه ما باشد.

*فرهاد طلوع کیان؛ رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌یی ایران

اینجانب از سوی فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌یی ایران، ضایعه درگذشت دانشمند فرهیخته دکتر محمدحسین توسی‌وند را به همه بازماندگان و دوستداران‌شان بویژه یاران ایشان در بنیاد فردوسی تسلیت عرض می‌کنم.

دکتر عفت شریعتی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

درگذشت آقای دکتر محمدحسین توسی‌وند، پزشک عالی‌قدر و دوستدار بی‌ریای حکیم ابوالقاسم فردوسی و رییس بنیاد فردوسی را به خانواده ایشان و همه علاقه‌مندان فرهنگ و ادب پارسی تسلیت می‌گویم.

*مهندس محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیرعامل بنیاد فارابی

درگذشت آن فرهیخته دانشمند و بزرگ عرصه ادب جناب آقای دکتر محمدحسین توسی‌وند را به جامعه فرهنگی و ادبی تسلیت عرض می‌کنم.

*دکتر جلال خالقی مطلق؛ استاد دانشگاه هامبورگ و عضو دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی

مرگ مردی چنین خواجه، نه کاری است خرد

درگذشت دکتر محمدحسین توسی‌وند، خبری ناگوار برای همه دوستداران شاهنامه است و برای صاحب این قلم رویدادی بسیار دردناک و اندوه‌بار. آشنایی این بنده و شادروان دکتر توسی‌وند به حدود 20 سال پیش برمی‌گردد که ایشان چند باری از شهر برلین به شهر هامبورگ می‌آمدند و ساعتهایی به گفت‌وشنود که بیشتر آن درباره فردوسی و شاهنامه بود، می‌گذشت. پس از آن که ایشان با دلبستگی زیادی که به حکیم توس و اندیشه وی داشتند در ایران، بنیاد فردوسی و در مشهد، شاخه توس این بنیاد را برپا کردند و تا آخرین دقیقه زندگی خود، همه نیروی معنوی و مالی خود را بر سر آن نهادند. خداوند بزرگ روان او را در بهشت برین به دیدار فرزانه توس برساناد.

*دکتر میرجلال الدین کزازی؛ شاهنامه‌پژوه و استاد دانشگاه علامه طباطبایی

درگذشت روان‌شاد دکتر محمدحسین توسی‌وند، بی‌گمان دل هر ایرانی روشن‌رای و فرهیخته و فرهنگ‌دوست را می‌آزارد و رنجه می­زارد، زیرا او پزشکی چیره‌دست و نامدار بود. از دیگر سوی مردی که با همه هستی خویش، ایران را دوست می‌داشت و بدان با باوری پولادین می‌اندیشید. برترین و برجسته‌ترین نشانه باورمندی او به ایران، دلبستگی پرشورش به فردوسی و شاهنامه بود.

او تا بدان جا، این نامه نامی گرامی را بزرگ می‌داشت که از چیسته‌رای خویش، بی‌هیچ درنگ و دریغ، بنیاد فردوسی را پی افکند. ایران ما به مردانی چنین ایران‌دوست، باورمند به شکوه و شگرفی ایران و جاودانگی آن، بسیار نیازمند است.

از آن جاست که درگذشت روان‌شاد دکتر توسی‌وند، درد و دریغی است بزرگ برای هر ایرانی روشن‌رای جان‌آگاه که به ایرانی بودن خویش می‌نازد و سر برمی‌افرازد. من این رخداد اندوهبار و سوگ‌اندید را به همه دوستداران ایران غم‌مباد می‌گویم.

*دکتر قدمعلی سرامی؛ شاهنامه‌پژوه و عضو هیات علمی دانشگاه تهران

دکتر محمدحسین توسی‌وند یار و یاور شاهنامه‌پژوهان ایران‌زمین بود. از میان ما رفت اما از میان نرفت و روان و جان او به جانان پیوست. امیدوارم به همان‌گونه که زیستن او گشایشگر بود، مرگ او نیز گشایشگر باشد حتی اگر عقده‌های دل بعضی کسان را بگشاید.

بی‌آهو کسی نیست اندر جهان نه در آشکارا نه اندر نهان

این بیتی بود که بارها از او شنیدم. روانش شاد و آزاد باد.

*پروفسور ناصر کنعانی، ایران‌شناس و استاد دانشگاه صنعتی برلین

 

دکتر محمدحسین توسی‌وند از نادر فرهیختگانی بود که از هیچ کوششی برای آشنا ساختن دیگران با شاهنامه اثر جاویدان فردوسی، فروگذار نبود، چرا که او عاری از هرگونه حس خودخواهی و خودبینی و خودنمایی بود. او همواره و با کوششی خستگی‌ناپذیر چاره می‌اندیشید که کجا و چگونه در خارج از کشور مراسم بزرگذاشت برای این رادمرد حماسه ایرانی برگزار کند.

افسوس و صد افسوس که اجل دیگر مهلتی به او نداد تا به برنامه‌های انسانی و فرهنگی که در سر داشت جامه عمل بپوشاند. به‌راستی باید گفت که ضایعه و فاجعه نبود دکتر توسی‌وند برای همیشه جبران‌ناپذیر خواهد بود و جایگاه شامخ انسانی و فرهنگی او خالی خواهد ماند.

*دکتر فریدون جنیدی؛ رییس بنیاد نیشابور

بی‌شک آگاهی از درگذشت دکتر محمدحسین توسی‌وند برای همه یاران دردناک است اما به گفتار نگهبان بزرگ فرهنگ ایران، فردوسی بزرگ:

سرانجام استر بود خاک و خشت

خنک آن‌که جز تخم نیکی نکشت

و روان‌شاد دکتر توسی‌وند یکی از کسانی است که این چنین زیست و این چنین رفت و یادگاری که از خود بر جای نهاد، همواره او را نزد یاران زنده‌یاد می‌دارد.

*دکتر حسن انوشه؛ سرپرست دانشنامه ادب پارسی

خبر اندوهبار درگذشت دکتر محمدحسین توسی‌وند که از دوستداران بی‌ریای فرهنگ ایرانی و از عاشقان پاکدل فردوسی بزرگ و اثر جاودانه او بود، بسیار متاثرم کرد. چند باری که خدمت ایشان رسیدم از سر صدق و صفا می‌کوشید تا خدمتی به فرهنگ میهن خود بکند و گامهایی نیز در این راه برداشته بود. آرزومندم که خاطره زحمات ایشان پایدار بماند و خداوند بر شمار ایران‌دوستانی چون آن بزرگوار بیافزاید.

*استاد شهرام ناظری؛ شوالیه آواز ایران

هزار سال پیش، فردوسی زبان پارسی را از آوار بیگانگان بیرون آورد؛ پس شاهنامه فردوسی، آبرو، شرف و حیثیت ایرانیان است. در زمانی که کمتر کسی به یاد فردوسی بود، استادانی همچون خالقی مطلق، اسلامی ندوشن، جنیدی و زنده‌یاد توسی‌وند برای پرآوازه‌تر شدن نام فردوسی کوشش کردند.

ارج‌گذاری دکتر محمدحسین توسی‌وند از شاهنامه‌خوانی‌ام در چند سال پیش نشان از درک بالای ایشان از نیاز زمانه خود بود که به یکی از علاقه‌مندان شاهنامه ابراز داشتند. یادش گرامی باد.

*دکتر ابوالفضل خطیبی؛ عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی

دکتر محمدحسین توسی‌وند، جراح نامدار مغز و اعصاب و رییس بنیاد فردوسی، در 25 اردیبهشت‌ماه در ایتالیا چشم از جهان فروبست و روانش به مینو آرام گرفت. او کوششهای انسان‌دوستانه بسیاری از جمله در ایران، افغانستان، پاکستان، بوسنی، لبنان و فلسطین را در کارنامه خود دارد.

هر جا زلزله و سیلی ویران می‌کرد، این پزشک فرهیخته همان‌جا حاضر بود. دکتر توسی‌وند وصیت کرده است تا او را در همان زادگاه خود، روستای پاژ نزدیک خانه منسوب به فردوسی در آغوش خاک نهند تا مشامش تا ابد از بوی فردوسی توسی سیراب شود. به احترام این پزشک عاشق شاهنامه می‌ایستم و بدو ادای احترام می‌کنم. بهشت برین جایگاه او باد. ایدون باد.

*دکتر شهین سراج؛ رییس بنیاد بهار در پاریس

هرچند در سوگ دکتر محمدحسین توسی‌وند نشسته‌ایم اما باید گفت که آن شادروان زوال‌ناپذیر است. آن‌قدر از خود یادگارهای به یاد ماندنی باقی گذاشته است، آن قدر گنجینه‌هایی از مهر و عطوفت در دلهای‌مان نهاده است، آن‌قدر خدمات عالی به عالم علم و ادب کرده است که باورداشت رخت کشیدن او به سرای دیگر را ناممکن می‌سازد. در چشم همگان دکتر توسی‌وند یک پزشک عالی‌قدر، انسانی فرهیخته و وارسته و یک خدمتگزار بزرگ به فرهنگ و ادب ایران‌زمین بود. درگذشت آن دانشمند گرامی را به همه بازماندگان آن شادروان و بویژه کارگزاران و همراهان بنیاد فردوسی تسلیت گفته و برای‌شان از درگاه پروردگار درخواست شکیبایی دارم.

*مهندس یاسر موحدفرد؛ دبیرکل بنیاد فردوسی

از سوی هموندان بنیاد فردوسی که در سوگ یار سفرکرده و پدر معنوی خویش نشسته‌اند برای زنده‌یاد دکتر محمدحسین توسی‌وند، آمرزش الهی و برای بازماندگان شکیبایی آرزو دارم و امیدوارم راه این مرد خستگی‌ناپذیر پررهرو باشد.

*دکتر سیدضیاء الدین هاجری؛ رییس انجمن پاسداری و پالایش زبان پارسی

دوستان و سروران ارجمند و همکاران گرامی در بنیاد فردوسی، شوربختانه از درگذشت استاد بزرگوار و پزشک نامی، دکتر محمدحسین توسی‌وند، پایه‌گذار بنیاد فردوسی آگاهی یافتم.

گرچه نیک می‌دانم و بر این باورم که چنین رادمردانی هیچ‌گاه فراموش نمی‌شوند و همیشه زنده و جاودانه‌اند، لیک بر خود بایا می‌دانم که این رویداد غم‌انگیز را به شما ارجمند سروران سوگ باد گویم و از یکتا دادار دستگیر و آمرزگار برای آن زنده‌یاد درخواست بخشایش و برای والا خانواده بزرگوارشان دیر زیوی همراه با تندرستی آرزو کنم.

*رضا نیکپور؛ مدیرعامل انجمن دوستی ایران و لهستان

بدین وسیله اعضای هیات مدیره انجمن دوستی ایران و لهستان درگذشت استاد بزرگوار دکتر محمدحسین توسی‌وند را به جامعه فرهنگی کشور و خانواده محترم‌شان تسلیت می‌گوید.

*شاه منصور شاه میرزا؛ نماینده تاجیکستان در موسسه فرهنگی اکو

خبر درگذشت استاد فرزانه دکتر محمدحسین توسی‌وند، مرا و تمام فارسی‌زبانان آسیای مرکزی از جمله تاجیکان را که به ایران و فرهنگ ایرانی عشق می‌ورزند در سوگ نشاند. اینجانب چند بار سعادت آشنایی و هم‌سفری با دکتر محمدحسین توسی‌وند را در مشهد و نیشابور داشتم که در این سفرها ایشان را یک انسان باانگیزه و تلاشگر در امر معرفی فرهنگ و ادب پویای ایرانی دریافتم که قلبش سراپا با عشق ایران و فرهنگ غنی آن می‌تپید. از این‌رو با خاموش‌ شدن این اختر پرنور آسمان ادب همه ما در سوگ نشسته‌ایم و امید داریم راه و آرمانهای ایشان را دوستان پرکار بنیاد فردوسی ادامه دهند که روان آن عزیز تا مینو شاد باشد. روانش شاد! 

خبرگزاری ایسنا


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com