شنبه 29 ارديبهشت 1403 10:16
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
زنان كتابخوان و باسواد، عمر مردان را طولاني‌تر مي‌كنند چاپ

كارشناس ارشد مطالعات زنان گفت: بالا رفتن سطح تحصيلات و ميزان مطالعه در زنان باعث افزايش طول عمر مردان مي‌شود. تحقيقات نيز نشان داده‌اند مرداني كه با زنان تحصيل كرده ازدواج مي‌كنند، زندگي شادتري دارند.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، شيوا شكاري با بيان اين كه بعد از انقلاب اسلامي زنان فرصت حضور موفق و قابل قبول در جامعه را پيدا كردند و اين امر باعث افزايش درصد سواد و مطالعه آنها شد، افزود: طبق آمارهاي مركز مطالعات آسيا و اقيانوسيه ضريب باسوادي زنان در ايران از 35 درصد در سال 1355 به بيش از 80 درصد بعد از انقلاب افزايش و ميزان با سوادي مردان از سال 1355 از 60 درصد به 5/88 درصد ارتقا يافته است. اين آمارها نشان از ارتقاي جايگاه زن در جامعه اسلامي ايران دارد كه به همان نسبت م‌ تواند بر هويت‌بخشيدن به خانواده و تربيت نسل آينده تاثيري مستقيم داشته باشد.

وي افزود: انقلاب اسلامي فرصت رشد زنان را فراهم كرد و به نوعي ديدگاه‌هاي مخرب گذشته را نسبت به زن را تغيير داد تا آنجا كه امروز شاهد حضور زنان موفق در عرصه‌هاي مختلف نظير نويسندگي هستيم كه با تاليف كتاب، ديدگاه‌هاي كه سال‌ها در پستوخانه ذهن زنان باقي مانده بود، به جامعه عرضه شوند و نفش موثر زنان را مانند دوران انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي در سطوح و ابعاد مختلف جامعه نشان دهند.

شكاري در ادامه به نقش انقلاب در روي آوردن زنان به حجاب و كسب دانش اشاره كرد و افزود: بعد از انقلاب با مطرح شدن موضوع حجاب، نظام اسلامي راه را براي حضور زنان در جامعه هموار كرد و زنان جامعه ايران با داشتن چارچوب امني به نام حجاب، وارد دانشگاه‌ها و ادامه تحصيل شدند.

كارشناس ارشد مطالعات زنان در ادامه گفت: افزايش آگاهي و ميزان مطالعه در زنان باعث بهبود روندگي زندگي افراد در كانون خانواده‌ مي‌شود، زيرا يادگيري نحوه برخوردهاي مناسب با اعضاي خانواده و مديريت ارتباط‌ها بر عهده زنان است كه با داشتن آگاهي و بالا رفتن ميزان مطالعه، به بهبود اين ارتباط‌ها كمك شايسته‌اي مي‌شود.

شكاري همچنين اظهار داشت: زني كه سطح تحصيلاتش بالاتر باشد، كيفيت زندگي‌اش بهتر خواهد بود. اين امر بر زندگي فردي‌ و خانوادگي‌ در سطوح مختلف جامعه تأثيرگذار است، زيرا زني كه با سواد است، در برخورد با كوچك‌ترين مسايل مانند نوع تغذيه، به افزايش مطالعه تمايل نشان مي‌دهد. افزايش آگاهي و به كار بردن آن باعث كيفيت بهتر زندگي مي‌شود. تحقيقات نيز نشان داده‌اند مرداني كه با زنان تحصيل كرده ازدواج مي‌كنند، زندگي شادتري دارند.

وي در ادامه افزود: زنان با مطالعه كتاب‌ها و استفاده از تجربيات علمي در مواجه با مسايل، راه‌حل بهتري را انتخاب مي‌كنند و بهتر مي‌توانند مسايل را مديريت كنند و به نسبت آن نيز برنامه خوب تهيه و تدوين كنند و اهداف بلند مدت و ميان ‌مدت را براي نيل به اهداف خود در نظر بگيرند.

شكاري ادامه داد: يك زن خانه‌دار تحصيل كرده، بهتر از زن خانه‌دار بي‌سواد است، زيرا تحصيلات كاملاً بر كيفيت زندگي تأثيرگذار است، همان‌طور كه بر اساس تحقيق انجام شده در سوئد، براي زناني كه بين 30 تا 39 سال سن داشتند، تحقيقي با طرح دامنه يك ميليون و نيم نفر انجام شد. اين نتايج اثبات كرد كه هرچه تحصيلات زنان بيشتر باشد، بر افزايش عمر طولاني در مردان تأثير مستقيم دارد.

وي افزود: همچنين ثابت شد به ازاي هر يك سال افزايش سطح سواد و تحصيل زنان هشت درصد رضايت از زندگي در مردان افزايش مي‌يابد كه بنابر نتايج آن مردي كه با زن تحصيل كرده در سطح ليسانس ازدواج مي‌كند، 32 درصد شادتر و كيفيت زندگي بهتر از ديگر مردان خواهد داشت. اين نسبت با توجه به تحصيلات زن در ايجاد زندگي شادتر افزايش مي‌يابد و روابط سالم ميان افراد خانواده را تقويت مي‌كند تا به استحكام خانواده‌ها افزوده شود.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com