سه شنبه 12 مهر 1401 21:45
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
 جايزه كتاب ملي آمريكا برگزيدگانش را معرفي كرد چاپ

شصتمين دوره اهداي جايزه كتاب ملي آمريكا كه از معتبرترين جوايز كتاب آمريكاست، سرانجام ديشب در مراسمي رسمي در خيابان وال استريت، منتخبان امسال خود را معرفي كرد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از تايمز، «كالم مك كان» با كتاب «بگذار دنياي بزرگ بچرخد» با نوشتن رماني درباره شانس، جسارت و مرگ در دهه 70 نيويورك برنده جايزه داستاني جايزه ملي كتاب سال شد.

مك كان كه كتابش را عملي در جهت كسب اميد مي‌نامد و اين كتاب را به نوعي در پاسخ به واقعه 11 سپتامبر 2001 نوشته، جايزه‌اش را به نويسنده ايرلندي – آمريكايي فرانك مك كورت تقديم كرد.

مك كان درباره نويسنده مشهور كتاب «خاكسترهاي آنجلا» كه تابستان امسال درگذشت، گفت: فكر مي‌كنم او دارد براي همه ما شادماني مي‌كند.

تي.جي. استايلس با اثر بيوگرافي درباره «كورنيليوس واندربيت» با عنوان «نخستين غول اقتصادي» برنده جايزه اثر غيرداستاني شد و «كيت والدراپ» با اثري به نام «مطالعات متعالي : يك سه‌گانه» توانست جايزه شعر را كسب كند. جايزه بخش نوجوانان نيز به «فيليپ هوسه» با عنوان «كلودت كالوين» تعلق گرفت كه برمبناي يك داستان واقعي درباره يك قهرمان دختر سياه پوست در نخستين سال‌هاي مبارزات حقوق مدني نوشته شده است. او كه به «هوسه» روي سن ملحق پيوست، با تشكر نويسنده روبه رو شد كه به او اجازه داد تا داستانش را روايت كند.

هوسه درباره كالوين كه اكنون 70 ساله است گفت او زماني كه نوجوان بود، براي ندادن صندلي‌اش به يك مسافر سفيدپوست در اتوبوس بازداشت شده بود. او افزود ما با هم توانستيم اين داستان را به همه منتقل كنيم و از خطر فراموشي نجاتش دهيم.

در فهرست آثاري كه به بخش نهايي جوايز ديشب راه يافته بودند عناوين متعددي درباره ثروت و فقر، به چشم مي‌خورد كه در آثار داستاني از جمله داستان كوتاه «بوني جو كمپبل» درباره بردگي آمريكا و تقسيمات طبقاتي در پاكستان در اثري از «دانيال معين‌الدين» مشهود بود. اثر مك كان هم به نوعي درباره پول يا نبودن آن است.

جايزه ويژه به انتخاب مردم نيز به «داستان‌هاي كامل» اثر «فلانري اوكانر» به عنوان بهترين اثر همه 60 سال گذشته اين جايزه تعلق گرفت. در اين بخش اودورا ولتي، جان چور و رالف اليسون با رمان «مرد نامريي» از ديگر رقباي اين اثر بودند.

اين جايزه كه امسال شصتمين دوره خود را برگزار كرد به شيوه سال‌هاي پيش در رستوراني در خيابان وال استريت برگزار شد.

اين جايزه از سال 1950 بنا نهاده شده و حامي آن «بنياد كتاب ملي» سازماني غيرانتفاعي است كه در برنامه‌هاي بي شمار آموزشي و ادبي در طي سال فعاليت مي‌كند.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com