جمعه 4 خرداد 1403 14:46
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
دریایی از کتاب در بلگراد چاپ

امروز(26 اکتبر) پنجاه و چهارمين نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد با شعار «دریایی از کتاب» با حضور «دراگان ولیکیک» نویسنده مشهور صرب و سفیر این کشور در اتریش و «تاناسیس ولتینو» نویسنده یونانی به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از آ.ان.آ، این نمایشگاه همچون سال‌های گذشته در مجتمع نمایشگاهی بلگراد متشکل از مجموعه‌ای از ساختمان‌ها که با راهروهایی به هم متصل هستند برگزار شده است. با اين حال امسال فضای بیشتری در اختیار غرفه‌داران قرار گرفته و با سازماندهی مناسب‌تر و توسعه نمایشگاه، حدود 800 ناشر داخلی و بین‌المللی در آن حضور يافته‌اند.

در این نمایشگاه که تا اول نوامبر ادامه خواهد داشت، کشورهای ایران، سوئد، ژاپن، کانادا، چین، روسیه، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش، اسپانیا، برزیل و منطقه بالکان حضوری فعال دارند.

نویسندگان انگلیسی«تونی پیرسون» که کتابش در صربستان پرفروش بود و «لويیس برنی‌یرز» از میهمانان امسال اين نمايشگاه هستند.

از برنامه‌های جنبی نمایشگاه نیز می‌توان به برپایی5 کنفرانس و همایش در زمینه محصولات چاپی حرفه‌ای در صربستان، میزگرد و گپ و گفتگوهای عصرانه نویسندگان حاضر در نمایشگاه و خوانندگان کتاب‌های آنها با حضور نویسندگانی مانند «ایگور ماندیک»، «میلجنکو جرگوویچ»، «سزار آنتونیو مولسینا»، «ولادیسلاو باجاک» و «ویدا اوگنجنو ویچ» اشاره کرد.

امسال برای نخستین بار یک کارگاه آموزشی کمیک استریپ با حضور «جمی دلانو» از انگلستان و نویسندگان داخلی مانند «آلکس گاجیک» برگزار می‌شود.

یونان میهمان ویژه نمایشگاه بلگراد
امسال یونان میهمان ویژه و افتخاری نمایشگاه بلگراد است و به همین دلیل در نمایشگاه با ارائه کتاب و برنامه‌های جنبی حضوری پررنگ دارد. «کاترین ولیساریس» دبیر مرکز ملی کتاب یونان در این زمینه گفت: علاوه برحضور 40 ناشر، از 12 نویسنده یونانی که کتاب‌هایشان در سال 2009 به زبان صربستانی ترجمه شده و یا جوایز ویژه‌ای در این کشور به خود اختصاص داده‌اند نیز دعوت شده است. یونان با کتاب‌هایی در زمینه‌های مختلف چون یونان باستان، شعر، کتاب کودک، کتاب‌های علمی، کتاب‌های درسی به زبان یونانی و کتاب های یونانی که به زبان صربستانی ترجمه شده، فرهنگ لغت و کتاب‌هایی با مضامین مذهبی در این نمایشگاه شرکت کرده است.

علاوه بر برپایی همایش،کنفرانس و میزگرد از دیگر برنامه‌های جنبی کشور یونان در این نمایشگاه می‌توان به بررسی ادبیات یونان در سینما با نمایش فیلم‌هایی توسط کتابخانه فیلم بلگراد اشاره کرد.

در روز پایانی نمایشگاه نیز سفیر یونان دفتر میهمانان افتخاری نمایشگاه را امضا کرده و آن را به سفیر سوئد تحویل می‌دهد تا این کشور در 55پنجاه و پنجمين نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد میهمان ویژه و افتخاری آن باشد.

نمایشگاه پس از فروپاشی یوگسلاوی
این نمایشگاه بزرگترین رویداد فرهنگی در منطقه بالکان محسوب می‌شود. بعد از فروپاشی یوگسلاوی در دهه 90 و جنگ و مناقشات مربوط به آن، چاپ مجدد بسیاری از آثار کلاسیک، نسخه‌های قدیمی و کتاب‌های پرفروش از کشور همسایه یعنی کرواسی به صورت قاچاق وارد اين كشور می‌شد. کودکانی که در این دهه رشد یافتند هرگز از نعمت کتاب برخوردار نبودند و شاید این نقیصه را برای تمام عمر با خود به همراه داشته باشند. ولی از سال 2000 که دولتی دموکراتیک در صربستان بر روی کار آمد، دوباره برپایی این نمایشگاه از سرگرفته شد.

البته این کشور و صنایع کتاب آن از بحران جهانی در امان نمانده و سال گذشته ضربه سختی خورد. در حالی که حقوق ماهانه هر فرد در صربستان حدود 400 دلار بود، بهای هر جلد کتاب به 10 دلار رسید و همین مساله گاهی کتاب را در ردیف کالاهای لوکس قرار داد که افراد عادی توانایی خرید آن را نداشتند. در حال حاضر نرخ کتابخوانی در این کشور بسیار پایین آمده و بیشتر دانش آموزان نیز تنها به خواندن کتاب‌های درسی خود اکتفا می‌کنند.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com