سه شنبه 1 خرداد 1403 13:45
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
5/2 ميليارد ريال براي بازسازي خانه شهريار در خشكناب هزينه مي‌شود چاپ

نماينده مردم بستان‌آباد در مجلس شوراي اسلامي از تخصيص 2 ميليارد و 500 هزار ريال براي بازسازي خانه شهريار در خشكناب شهرستان بستان‌آباد خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي، احد خيرِي امروز در آيين بزرگداشت استاد شهريار در بستان‌آباد گفت: هزينه بازسازي خانه استاد شهريار در روستاي «خشكناب» بستان‌آباد كه از مصوبات سفر دوم رياست جمهوري به آذربايجان شرقي بوده، نهايي شده است.
نماينده مردم بستان‌آباد در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: شهريار در تاريخ شعر و ادب ايران ماندگار شده و بر اين اساس بايد ميراث معنوي، فرهنگي و تاريخي استاد بازسازي و ثبت شود.
خيري خاطرنشان كرد: كم‌تر كشوري يافت مي‌شود كه شهرت و آوازه شهريار و آثار ادبي و فرهنگي وي به آنجا نرسيده باشد.
وي افزود: كلام شهريار اين شاعر دو زبانه بر دل‌هاي آشنا و بيگانه نفوذ معنوي و عاطفي دارد.
نماينده مردم بستان‌‌آباد در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به رمز ماندگاري اشعار شهريار بيان داشت: ولايت‌مداري شهريار وي را عزيز و جاودانه ساخته است.
خيري همچنين گفت: اثر جاودانه «حيدربابا» نيز به عنوان گنجينه ارزشمند ادبي و فرهنگي به زبان‌هاي مختلف جهان ترجمه شده و نفوذ اجتماعي و فرهنگي آن در ابعاد بين‌المللي چشمگير است.
محمدحسين بهجت تبريزي متخلص به «شهريار» در سال 1324 هجري ـ قمري در تبريز متولد شد و در دوران طفوليت پدر خود را از دست داد و در شش سالگي همزمان با اوج انقلاب مشروطيت در تبريز به روستاي «خشگناب» در اطراف شهرستان بستان‌آباد نقل مكان كرد.
نخستين شعر شهريار در سن چهار سالگي به زبان مادري شاعر سروده شده است.
استاد شهريار در طول حيات پربارش با سرودن ده‌ها غزل، قصيده، قطعه و مثنوي به زبان‌هاي فارسي و آذري درخششي نوين در ادبيات معاصر اين مرز و بوم ايجاد كرد.
منظومه تركي «حيدر بابايه سلام» اثر بي‌نظير اين شاعر بزرگ به عنوان يك شاهكار ادبي مورد توجه ادب‌دوستان قرار گرفته و تاكنون به بيش از 90 زبان زنده دنيا ترجمه شده است.
شهريار به مذهب تشيع و پس از آن به انقلاب اسلامي دلبستگي عارفانه و شاعرانه خاصي داشت و اين دلبستگي علت اصلي مظلوميت او در ميان شاعران مسلمان و دگرانديش بود، اما شهريار با آثاري كه از خود بر جاي گذاشت به هر دو گروه نشان داد كه سير صعودي را از زمين به آسمان آغاز كرده است كه مذهب تشيع و انقلاب اسلامي همچون دو بال به ياري او شتافتند.
قدرت شعري شهريار در دو قطعه معروف «مرغ بهشتي» و «هذيان دل» به حد زيبايي جلوه كرده است.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com