دوشنبه 7 خرداد 1403 10:24
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
نزاع بر سر شيرازي يا اصفهاني بودن حافظ و سعدي چاپ

محمدجعفر ياحقي و كاووس حسن‌لي به اظهارات دو استاد دانشگاه اصفهان درباره حافظ و سعدي، واكنش نشان داده‌اند.

به گزارش خبرنگار فارس، پس از آنكه اسحاق طغياني مدير گروه ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان، درباره زادگاه حافظ شيرازي اظهار نظر كرد و زادگاه وي را اصفهان خواند، دو استاد ديگر دانشگاه درباره اين موضوع واكنش نشان دادند.
طغياني گفته بود: برخي مورخان اصل و زادگاه حافظ شيرازي و رشد و پويايي وي در دوران جواني را در منطقه كوهپايه اصفهان دانسته‌اند.بر اساس نظر اين مورخان، حافظ در اوايل جواني به شيراز سفر كرده و به حافظ شيرازي معروف شده است.
محمدجعفر ياحقي، استاد ادبيات فارسي دانشگاه فردوسي مشهد، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در اين باره گفت: در كتاب شرح حال حافظ آمده است كه اجداد اين شاعر بلند آوازه در كوهپايه اصفهان زندگي مي‌كردند و من اين موضوع را رد نمي‌كنم و به راحتي با رجوع به شرح حال او مي‌توان به اين نكته پي برد.
اين استاد دانشگاه در عين حال مطرح كردن چنين موضوعي را بي‌اهميت خواند.
همچنين كاووس حسن‌لي، استاد ادبيات فارسي دانشگاه شيراز، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، از رسانه‌اي شدن چنين خبرهايي انتقاد كرد و گفت: من با آقاي طغياني درباره اين خبر صحبت كردم و اصلاً اصل گفته‌هاي ايشان به صورتي نبود كه در رسانه‌ها مطرح شد.
وي افزود: ايشان در گفته‌هايش به اجداد حافظ اشاره كرده بود كه در كوهپايه اصفهان زندگي مي‌كردند اما تيتر خبر چيزي فراتر از گفته‌هاي او بود و تيتر «حافظ شيرازي، اصفهاني بود» اصلاً در گفته‌هاي ايشان نبوده است.
اين استاد دانشگاه نيز سكونت اجداد حافظ را در كوهپايه اصفهان تأييد كرد و گفت: مطرح كردن چنين صحبت‌هايي درباره شاعران قديم اصلاً اهميت ندارد.
همچنين به تازگي، يك استاد ادبيات دانشگاه اصفهان، درباره سعدي شيرازي گفته است: سفر به اصفهان نيز تاثير زيادي بر طبع شاعرانه سعدي داشته است.
ياحقي در اين باره به خبرنگار فارس، گفت: سفر سعدي به اصفهان صحت ندارد و من تا كنون چنين چيزي نديده‌ام.
كاووس حسن‌لي نيز سفر سعدي را به اصفهان تكذيب كرد و اظهار داشت: همه شهرها و ساكنانشان بر هم تأثير مي‌گذارند و مسلماً يك شاعر از شهرهاي مختلف كشور تأثير گرفته اما سعدي، سفري به اصفهان نداشته است.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com