چهارشنبه 2 خرداد 1403 18:40
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
خودروهای آینده روانشناس هستند! چاپ
پژوهشگران آمریکایی خودروی سخنگویی را طراحی کرده اند که می تواند همانند یک روانشناس به صحبتهای راننده گوشش کند و برای انجام یک رانندگی بهتر به وی آرامش دهد.

پژوهشگران آمریکایی خودروی سخنگویی را طراحی کرده اند که می تواند همانند یک روانشناس به صحبتهای راننده گوشش کند و برای انجام یک رانندگی بهتر به وی آرامش دهد.
تیم تحقیقاتی پروفسور "کلیفورد ناس" از دانشگاه استانفورد بررسیهایی را در خصوص کنترل خودرو با صدای راننده انجام داده است که می تواند در ساخت خودروهای آینده مورد استفاده قرار گیرد.
رانندگان از دهه 80 به صداهای مصنوعی داخل خودروها عادت دارند برای مثال از آن زمان بسیاری از خودروها بستن کمربند و یا باز بودن در را یادآوری می کنند. اما تحقیقات این دانشمندان در خصوص صداهای هوشمندی است که توانایی تشخیص صدای راننده را دارند و حتی می توانند با حرف زدن و گوش دادن همانند یک روانشناس راننده مضطرب را برای انجام یک رانندگی مناسب آرام کنند.
در حقیقت این سیستم هوشمند صدا می تواند رابطه میان راننده- خودرو را افزایش دهد. در این خصوص کلیفورد ناس توضیح داد: "با یادگیری تشخیص صدا، حالات صورت و سبک رانندگی فرد، رایانه خودرو می تواند استرس راننده را کاهش داده و او را به دقت و توجه بیشتر دعوت کند. در این سیستم، نکته مهم انتخاب درست لحن صدا و استفاده درست از واژگان مناسب است."
این محققان با استفاده از یک شبیه ساز یک آزمایش رانندگی را با حضور گروهی از داوطلبان انجام دادند. در این آزمایش برای افراد شرایط استرس تجویز شده بود که توانایی صدای رایانه میانجی گر ارزیابی شود.
براساس گزارش ABC News، در بعضی از خودروها سیستم مجهز به صدای هشدار دهنده برای افزایش دقت و توجه راننده بود در آزمایش این سیستم، افراد به شدت عصبی شدند به طوری که هرچه صدا بیشتر آنها را به احتیاط دعوت می کرد راننده عصبی تر و مضطرب تر می شد.
در عوض در خودروهایی با صدایی که با لحن آرامی و با یک صدای شاد راننده را تشویق به آرامش می کرد شرکت کنندگان رانندگی بهتری انجام دادند.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com