چهارشنبه 2 خرداد 1403 17:27
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
قدرداني از بانوان فعال در صنعت چاپ ايران چاپ

امسال براي نخستين بار روز 11شهريور، نخستين همايش بانوان فعال در صنعت چاپ كشور برگزار مي‌شود.

مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت ارشاد در نشست معرفی برنامه‌های بخش مسابقات تخصصی نهمین جشنواره صنعت چاپ، گفت: لزوم تحول در صنعت چاپ کشور و ایجاد تغییرات اساسی در بخش مسابقات این جشنواره موجب می‌شود که فعالان این حوزه به چشم‌اندازهاي وسيع‌تر چشم بدوزند. امسال براي نخستين بار روز 11شهريور، نخستين همايش بانوان فعال در صنعت چاپ كشور برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جلال ذکایی با بیان این مطلب افزود: در سال‌های قبل، همه دست‌اندرکاران حوزه چاپ در این جزیره نشسته بودند و با انتخاب آثار برتر در جشنواره يكديگر را تشويق مي كردند كه اين روند خطري جدي براي صنعت چاپ كشور است.

وی ادامه داد: امروز جشنواره چاپ، محفلی براي به رسميت شناختن صنعت چاپ به عنوان یک صنعت مستقل است. دست‌اندركاران صنعت چاپ نبايد دیگر نگران عدم رتبه‌بندی چاپخانه‌ها باشند، زیرا نظام رتبه‌بندی فقط به کیفیت محصولات اختصاص ندارد، بلکه فاکتورهایی چون پاکیزگی محیط زیست، آموزش کارکنان، استانداردهای چاپخانه‌ها و بهداشت محیطی نیز اهمیت دارد.

ذکایی با بيان اين‌كه ذائقه و سليقه مشتريان نيز همزمان با گسترش فناوري‌هاي روز تغيير كرده است، اظهار داشت: مشتري، امروز به دنبال كيفيت است و چاپخانه‌ها نيز همگام با سليقه مشتري بايد كيفيت خود را ارتقا دهند تا خدماتي كه به مشتريان ارايه مي‌شود، كيفي و مناسب باشد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به برخي از تغييرات نهمين جشنواره چاپ اشاره كرد و افزود: اين جشنواره به دليل تقارن با ماه مبارك رمضان در دو مقطع زماني برگزار مي‌شود. بخش اول آن 11 شهريور ماه و همزمان با روز صنعت چاپ خواهد بود و بخش ديگر نيز بعد از ماه رمضان است.

ذكايي با بيان اين‌كه در روز دهم شهريور ماه مراسم روز صنعت چاپ در تالار وحدت برگزار خواهد شد، برخي برنامه‌هاي ديگر اين روز را تشريح
 امسال براي نخستين بار در 11 شهريور ماه، نخستين همايش بانوان فعال در صنعت چاپ كشور برگزار مي‌شود 
كرد و گفت: امسال براي نخستين بار در 11 شهريور ماه، نخستين همايش بانوان فعال در صنعت چاپ كشور برگزار مي‌شود و طي آن از بانوان فعال در بخش‌هاي مختلف چاپ تقدير خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاري دومين جشن كارگران صنعت چاپ در 12 شهريور ماه نيز افزود: اين مسابقات براي دومين سال متوالي با هدف بزرگداشت و تكريم كارگران چاپخانه‌ها و خانواده آنان در تالار بزرگ كشور برگزار خواهد شد.
 
وي همچنين مسابقات ورزشي، كارگاه‌هاي آموزشي، نمايشگاه تخصصي كتاب، همايش دانش‌آموختگان صنعت چاپ و مسابقات تخصصي را ديگر برنامه‌‌هاي نهمين جشنواره صنعت چاپ كشور معرفي كرد.

ذكايي، برگزاري نشست‌هاي تخصصي را يك اقدام تشريفاتي ندانست و گفت: توجه به مسابقات جشنواره چاپ، امري ضروري و فرصتي مغتنم براي صنعتگران اين حرفه براي شنيدن حرف‌هاي يكديگر و بازگويي مسايل و مشكلات اين صنعت است.

وي همچنين گزارش كوتاهي از فعاليت دفتر امور چاپ در چهار سال اخير ارايه كرد و اظهار داشت: در اين سال‌ها، رويدادهاي بسياري رخ داده است، براي مثال در سال 84 فقط 292 مورد مجوز ترخيص ماشين‌آلات چاپ ارايه شد، در حالي كه سال 87 اين تعداد به 1506 مورد رسيد.

ذكايي، راه‌اندازي شهرك‌هاي چاپ را يكي ديگر از اقدامات قابل توجه در اين سال‌ها معرفي كرد و افزود: دو پروژه شهرك چاپ تهران و قم در مراحل نهايي قرار دارند و ساخت و تاسيس شهرك‌هاي چاپ مشهد، تبريز و اصفهان نيز در دست پيگيري است.

كيفيت در اولويت اول
در ادامه اين نشست، دبير بخش تخصصي مسابقات جشنواره چاپ نيز در سخناني با اشاره به رابطه مستقيم كيفيت و مسابقه‌ها گفت: برگزاري جشنواره چاپ و اين مسابقات
 در سال 84 فقط 292 مورد مجوز ترخيص ماشين‌آلات چاپ ارايه شد، در حالي كه در سال 87 اين تعداد به 1506 مورد رسيد 
به اين دليل است كه اهالي اين صنعت سالي يك بار دور هم جمع شوند و درباره مشكلات و مسايل پيش روي آن با يكديگر به بحث و تبادل نظر بپردازند.

محسن يگانه كاري ادامه داد: موضوع كيفيت بايد به هر نحو ممكن در اين جشنواره‌ مطرح شود تا اين موضوع به عنوان دغدغه اصلي ذهن دست‌اندركاران و مخاطبان اين صنعت قرار گيرد تا ديگر شاهد كارهاي بي‌كيفيت و نامناسب نباشيم.

وي با بيان اين‌كه براي برخي از محصولات چاپي معيار مشخص وجود دارد ولي در مبحث كيفيت معياري نيست، اظهار داشت: كيفيت يك امر تجربي است كه معمولا به دنبال يك سري تجربيات به دست مي‌آيد. بايد در اين زمينه معيارهاي مشخصي از سوي دست‌اندركاران، همچنين مخاطبان اين حوزه پيشنهاد شود.

يگانه با اشاره به برگزاري بخش مسابقات تخصصي در دوره‌هاي اول تا هفتم توضيح داد: قبلا اين مسابقات بيشتر جنبه تشريفات داشت، اما از دوره هشتم تلاش كرديم با تعيين اين ضوابط و فراهم كردن اقدامات آغازين گروه‌هاي مختلف شامل بخش دولتي، مراكز علمي، واحدهاي چاپي و مصرف‌كنندگان را فعال كنيم.

وي با بيان اين‌كه مسابقات امسال در دو بخش برگزار خواهد شد، گفت: مسابقات در دو گروه واحدهاي چاپي و مصرف‌كنندگان محصولات چاپي خواهد بود و ارزيابي‌ها در اين دو بخش انجام مي‌شود.

يگانه همچنين درباره لزوم دايمي شدن دبيرخانه جشنواره اظهار داشت: دايمي شدن اين دبيرخانه به ارتقاي سطح فعاليت چاپخانه‌ها و مراكز چاپ كمك مي‌كند، از سوي ديگر فرصت بيشتري را براي داوران و فعالان اين حوزه براي كيفي كردن اقدامات فراهم مي‌كند.

مدير كميته روابط عمومي اين جشنواره نيز در سخناني به نقش مصرف‌كنندگان عمده اين صنعت اشاره كرد و گفت: مصرف‌كنندگان اين
 تجربه نشان داده است كه تلفيق عشق، تجربه و ابزار با يكديگر موجب ارايه كار با كيفيت مي‌شود 
صنعت، سفارش‌دهندگان كالاهاي چاپي‌اند كه معمولا براي محصولاتي كه توليد مي‌كنند، به مراكز چاپ و بسته‌بندي سفارش كار مي‌دهند.

بهرام عفراوي ادامه داد: اگر سفارش‌دهنده به دنبال كيفيت باشد و از چاپخانه‌دار محصول با كيفيت بخواهد،‌ او نيز مجبور مي‌شود همراه با تغييرات روز و ارتقاي دانش، خود را به روز كند و محصول مناسب و با كيفيت به مشتريش ارايه دهد.

وي با بيان اين‌كه چاپخانه‌هاي خوب و مجهزي در كشور به فعاليت مشغولند، اظهار داشت: اين چاپخانه‌ها به دنبال افزايش كيفيت فعاليت‌هاي خود هستند و البته هستند چاپخانه‌هايي كه كار بي‌كيفيت ارايه دهند و كارشان باعث افت توانايي‌ و قدرت صنعتگران مي‌شود.

عفراوي تصريح كرد: تجربه نشان داده است كه تلفيق عشق، تجربه و ابزار با يكديگر موجب ارايه كار با كيفيت مي‌شود، حلقه‌هاي مفقوده اين زنجير بايد به يكديگر متصل شوند تا ما شاهد محصولي با كيفيت و مناسب در بازار باشيم.

وي درباره اهداف برگزاري اين مسابقات توضيح داد: شناسايي و تشويق سفارش‌دهندگان محصولات چاپي برتر، معرفي توانمندي‌هاي صنعت چاپ كشور به مشتريان داخلي و خارجي و شناسايي و تشويق واحدهاي چاپي برتر سفارش‌دهندگان مهمترين اهداف اين مسابقات هستند.

به گزارش ايبنا، در پايان نشست كه با حضور جمعي از نمايندگان اتحاديه‌هاي وابسته به صنعت چاپ همراه بود، كارشناسان و دست‌اندركاران برگزاري جشنواره به سوالات حاضران پاسخ دادند.

نشست معرفی برنامه‌های بخش مسابقات تخصصی نهمین جشنواره صنعت چاپ، عصر روز گذشته (یکشنبه 25 مرداد ماه) با حضور دست‌اندركاران حوزه‌هاي مختلف چاپ در هتل لاله تهران برگزار شد.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com