شنبه 29 ارديبهشت 1403 09:40
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
راه‌اندازي نخستين نمايشگاه مجازي 24 ساعته كتاب در ايران چاپ

نخستين نمايشگاه مجازي كتاب ايران، شامل مجموعه فروشگاه‌هاي اينترنتي ناشران كشور كه به صورت 24 ساعته به ارائه خدمات مي‌پردازد و بر اساس نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران الگوبرداري شده، راه‌اندازي شد.

به گزارش خبرنگار فارس، نشست خبري نمايشگاه مجازي كتاب، كه با حمايت معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي راه‌اندازي شده، پيش از ظهر امروز در فرهنگسراي ارسباران با حضور عمادالدين محمدعلي قمي مدير اجرايي اين نمايشگاه و حجت‌الاسلام موسوي هوايي، معاون پژوهشي رييس سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.
قمي در ابتداي اين نشست گفت: فعاليت براي راه‌اندازي نمايشگاه مجازي كتاب از 18 ماه پيش آغاز شد و تا كنون 30 هزار عنوان كتاب در اين نمايشگاه ثبت شده است.
وي افزود: در اين نمايشگاه كه به گونه‌اي بر اساس نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران شبيه‌سازي شده است، سالن‌هاي مختلفي نظير سالن كتاب‌هاي آموزشي، سالن كتاب‌هاي كودك و... وجود دارد كه كاربر مي‌تواند از غرفه‌هاي‌ ناشران در اين سالن‌ها بازديد كند.
مدير اجرايي نمايشگاه مجازي كتاب گفت: تمامي ناشران مي‌توانند در اين نمايشگاه غرفه اختصاصي داشته باشد و براي آن‌ها آدرس اينترنتي مستقلي ايجاد مي‌شود. ناشران مي‌توانند بر محتواي غرفه خود نظارت و مديريت داشته باشند.
وي ادامه داد: براي اين نمايشگاه حدود هزار نمايندگي در سراسر كشور در نظر گرفته شده است كه اين نماينده‌ها عمدتاً كتابفروشي‌ها هستند. اين كار علاوه بر فروش اينترنتي، كمكي است براي توزيع بهتر كتاب در سراسر ايران، و همچنين تلاش براي كم كردن سختي‌هاي دسترسي به كتاب در شهرستان‌ها.
وي با تأكيد بر اين‌كه خدمات اين نمايشگاه به صورت 24 ساعت ارائه مي‌شود، به ناشران بزرگي كه تا كنون در اين نمايشگاه حضور دارند اشاره كرد و گفت: امير كبير، سوره مهر، كانون فرهنگي آموزش، انتشارات بين‌الملل، نشر قطره، نشر چشمه و انتشارات سمت، از ناشران بزرگي هستند كه در اين نمايشگاه حضور دارند. تاكنون به 300 ناشر غرفه‌هايشان تحويل‌ داده و ورود اطلاعات آنان انجام شده است. تا يك ماه ديگر نيز تعداد مجموع كتاب‌هاي ثبت شده در اين نمايشگاه به حدود 200 هزار عنوان كتاب افزايش پيدا مي‌كند.
وي در پايان به هزينه ارسال كتاب براي متقاضيان اشاره كرد و گفت: هزينه ارسال براي هر بسته كتاب 950 تومان است. و هر بسته تعداد نامحدودي از كتاب را شامل مي‌شود.


* نويد راه‌اندازي كتابخانه بزرگ ديجيتالي در ايران

در ادامه اين نشست موسوي هوايي يكي از وظايف جمهوري اسلامي را عدالت فرهنگي دانست و گفت: اين عدالت علاوه بر توليد محصولات فرهنگي بايد در زمينه توزيع كالاي فرهنگي در سراسر كشور هم صورت بگيرد.
وي افزود: سازمان تبليغات اسلامي در همين راستا تلاش دارد توزيع كتاب را به واسطه فضاي مجازي در سراسر كشور عادلانه محقق كند.
معاون پژوهشي رييس سازمان تبليغات اسلامي گفت:‌ در گام بزرگ بعدي سعي داريم يك كتابخانه بزرگ ديجيتالي را كه متن تمامي كتاب‌ها در آن وجود داشته باشد راه‌اندازي كنيم.


* ويژگي‌هاي نمايشگاه مجازي 24 ساعته كتاب

نمايشگاه مجازي كتاب با هدف توسعه فرهنگ كتاب و كتاب‌خواني و دسترسي آسان كتاب‌هاي منتشرشده در سراسر كشور طراحي و راه‌اندازي شده است.
هر روز كتاب‌هاي گوناگوني در زمينه‌هاي مختلف منتشر و در بازار توزيع مي‌شود و علاقه‌مندان به كتاب براي تهيه و بهره‌مندي از آن دچار مشكل مي‌شوند.
احساس نياز به سيستم يكپارچه فروش و دسترسي آسان مخاطبان به تمامي كتاب‌هاي منتشر شده و تازه‌هاي نشر در سراسر كشور؛ شركت رايمهر كيش را بر آن داشت تا با حمايت محتوايي و سياست‌گذاري معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي تحقيقات و بررسي‌هاي فني و كارشناسي در اين زمينه را در دستور كار خود قرار دهد.
در اين راستا طرح نمايشگاه مجازي كتاب بر اساس آخرين تكنولوژي‌هاي روز دنيا و مبتني بر رفع نياز مخاطبان طي مذاكره با ناشران جهت مشاركت در اين طرح مد نظر قرار گرفت.
توجه به اقتصاد و مهندسي فرهنگي بنا بر توصيه مقام معظم رهبري و همچنين زمينه‌سازي اصلاح الگوي مصرف و توسعه فرهنگ استفاده از فناوري ارتباطات و اطلاعات در راستاي پيشبرد اهداف دولت الكترونيك، در اين بخش از زندگي مردم را مي‌توان از شاخص‌هاي بارز اين نمايشگاه برشمرد.
در اين نمايشگاه بازديدكنندگان مي‌توانند بدون محدوديت زمان و مكان در هر ساعت از شبانه‌روز نسبت به تهيه كتاب خود اقدام كنند.
عوامل اجرايي نمايشگاه در كوتاه‌ترين زمان ممكن سفارش‌ها را به آدرس درخواستي مشتري ارسال مي‌كنند.
در اين سامانه انواع سرويس‌دهي و پاسخ‌گويي به مشتريان پيش بيني شده تا آنها بتوانند در كمترين زمان ممكن بهترين انتخاب را جهت رفع نياز خود داشته باشند و بتوانند در كوتاه‌ترين زمان سفارش خود را از طرق مختلف دريافت و پيگيري كنند.
سيستم تبادل نظر، انتقال تجربيات و فضاي باز اطلاعاتي در اين سامانه باعث جلوگيري از موازي كاري‌ها و انجام فعاليت‌هاي مشابه مي‌گردد تا ناشران را به سوي برنامه هدفمند و مدون جهت بهترين توليد و كاهش هزينه‌هاي اضافي سوق دهد.
در اين سامانه سفارش‌ها بر اساس درخواست مشتري و سبد درخواست او فارغ‌ از تعدد ناشران دريافت مي‌گردد و كاربر امكان تهيه يك سبد كتاب از چندين ناشر را در يك خريد خود دارا مي‌باشد.
جمع‌بندي و ارسال يك‌جاي محصولات هزينه‌‌هاي پستي را حتي‌الامكان پايين مي‌آورد، با اين قابليت كه تعيين هزينه‌ها بر اساس سيستم اعتباردهي بوده و شهرهاي محروم هزينه ارسال كمتري نسبت به بقيه مي‌پردازند.
اين سامانه مجهز به سيستم مقايسه و درجه‌بندي محصولات عرضه‌كنندگان بر اساس تعريف استانداردها و بررسي عملكردها است.
نقد كتاب‌هاي منتشر شده كه منجر به بهبود مستمر محصولات ناشر و نويسنده خواهد شد از ديگر ويژگي‌هاي نمايشگاه مجازي كتاب مي‌باشد.
سيستم مديريت فروشگاه‌ها در اين سامانه امكان دسترسي ناشران به سفارشات و محصولات را فراهم مي‌سازد و ناشر مي تواند لحظه به لحظه موجودي كتاب‌ها و سفارشات خود را مورد بررسي قرار دهد يا مشخصات محصولات را ويرايش و محصول جديد اضافه كند.
جست‌وجوي موضوعي و مشخص كتاب علاوه بر دسته‌بندي‌هاي مختلف (بر اساس نام، نام نويسنده، شابك و ...)‌جهت سهولت دسترسي مخاطب از ديگر قابليت‌هاي اين سامانه است.
خريد اينترنتي كتاب با تخفيف 10 درصد، سهولت دسترسي به كتاب و منابع اطلاعاتي، نقد و بررسي تخصصي كتاب‌ها توسط كاربران، اخبار و اطلاعات آخرين كتاب‌هاي منتشر شده و ارسال به سراسر كشور در كمترين زمان توسط پست، از جمله ويژگي‌هاي اين نمايشگاه هستند.
علاقه‌مندان جهت بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند به آدرس www.book24.ir مراجعه كنند.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com