يكشنبه 30 ارديبهشت 1403 08:31
photograph momaiez
nima Chekhov
کتاب های پیشنهادی
تازه های نشر
22 مقاله كتابداري از ايرانيان در WOS ثبت شد چاپ

از ابتداي سال 2009 ميلادي تاكنون، 22 مقاله تاليف شده در حوزه كتابداري و اطلاع‌رساني از سوي دانشجويان و اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي ايران در پايگاه اطلاعات علمي WOS ثبت شده است .

مدير گروه علم‌سنجي مركز تحقيقات سياست علمي كشور در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، با بيان اين مطلب خاطرنشان كرد: از اين تعداد مقاله، بيشترين سهم به دانشگاه‌هاي «تربيت معلم» با سه مقاله، «علوم پزشكي اصفهان» دو مقاله، «شاهد» با دو مقاله قرار دارند و از دانشگاه‌هاي «علامه طباطبايي(ره)»، «علوم پزشكي ايران»، «فردوسي مشهد»، «تربيت مدرس»، «علوم پزشكي گلستان»،‌ «علوم پزشكي تهران» و «شهيد چران اهواز» هر كدام يك مقاله در اين پايگاه معتبر جهاني به ثبت رسيده است. همچنين از سوي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي نيز در مجموع چهار مقاله در WOS ثبت شد.

دكتر عبدالرضا نوروزي چاكلي، افزود: سال 2008 در مجموع 54 مقاله كتابداري و اطلاع‌رساني ايران در پايگاه WOS ثبت شد. از اين تعداد، بيشترين سهم به دانشگاه‌ها و موسسه‌هاي «تربيت معلم» با 11 مقاله، «دانشگاه تهران» 9 مقاله، «شاهد» چهار مقاله، «فردوسي مشهد» با دو مقاله، «تربيت مدرس» با دو مقاله، «علوم پزشكي بابل»، «ايران داك»، «مركز اسناد و كتابخانه ملي»، «دانشگاه شيراز» و «شهيد چمران» اختصاص بافت؛ ضمن اين‌كه از سوي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي نيز دو مقاله ارايه شد.

ISI يكي از موسسه‌هاي اطلاعات علمي است كه پايگاه‌هاي متعددي را شامل مي شود. برخي از اين پايگاه‌ها از جمله WOS، ESI و JCR در علم سنجي قابل استفاده و داراي كاربردهاي مختلفند.

به گفته مدير گروه علم سنجي مركز تحقيقات سياست علمي كشور، WOS امكان جست‌وجوي اطلاعات موردنياز را بر اساس مولفه‌هاي مختلف چون نام كشور،
 براي رتبه‌بندي بايد از ESI استفاده كرد. بر اساس آخرين رتبه‌بندي ESI، به لحاظ كل مقاله‌هاي ارايه شده، ايران در ميان 150 كشور رتبه‌بندي شده، در جايگاه 37 جهان قرار دارد. همچنين بر اساس استنادها چهل و يكم و از نظر استناد به هر مقاله ايران رتبه 137 جهان را به خود اختصاص مي دهد 
موضوع، تاريخ، نام موسسه و بسياري از موارد نظير آن فراهم مي‌كند.
 
ESI، پايگاهي است كه تعداد كل مقاله‌ها، استناد و نسبت استناد به هر مقاله را در بازه‌هاي زماني 10 ساله و در قالب 22 گروه موضوعي فراهم مي‌كند و بر همين اساس رتبه جهاني كشورها، سازمان‌ها، دانشمندان و نشريات را در دسترس قرار مي‌دهد.

وي خاطرنشان كرد: براي رتبه‌بندي بايد از ESI استفاده كرد. بر اساس آخرين رتبه‌بندي ESI، به لحاظ كل مقاله‌هاي ارايه شده، ايران در ميان 150 كشور رتبه‌بندي شده، در جايگاه 37 جهان قرار دارد. همچنين بر اساس استنادها چهل و يكم و از نظر استناد به هر مقاله ايران رتبه 137 جهان را به خود اختصاص مي‌دهد.

دكتر نوروزي با بيان اين مطلب كه JCR امكان دريافت اطلاعات مربوط به كيفيت نشريه را فراهم مي‌كند گفت: از طريق اين پايگاه مي‌توان به اطلاعاتي چون ضريب آني(Immedaty Iindex=II)، ضريب تاثير(Iimpact Factof=IF)، ميانگين ضريب تاثير(Aggregate Iimpact Factor=AIF)، ميانه ضريب تاثيرMIF =Median ImpactFactor و مانند آن را فراهم مي‌كند.

وي درباره موسسه ISC توضيح داد: ISC (مركز استنادي جهان اسلام) يكي از موسسه‌هايي است كه چون ISI پايگاه‌هايي براي علم سنجي دارد. PSCI يكي از پايگاه‌هاي اين موسسه است كه مانند WOS امكان جست‌وجو بر اساس مولفه‌هاي موردنظر چون موضوع، موسسه، سال، ماه و ... را براي كاربر فراهم مي‌كند؛ ولي PESI يكي ديگر از پايگاه‌هاي موسسه ISC به منظور رتبه‌بندي موسسات، سازمان‌ها، نشريات و دانشمندان است.
 
PESI نيز نظير ESI اين رتبه‌بندي را بر اساس تعداد مقاله‌ها، ‌تعداد استنادها و نسبت استناد به هر مقاله در گروه‌هاي 22 موضوع انجام مي‌دهد.

مدير گروه علم سنجي مركز تحقيقات سياست علمي كشور،‌ همچنين گفت: PJCR براي ارزيابي نشريات به كار مي‌رود و در آن مي‌توان به اطلاعات ضريب تاثير(Iimpact Factof=IF)، و ميانگين ضريب تاثير(Mean Impact Factor=MIF) را به دست آورد. اين پايگاه‌ها امكان دسترسي به اطلاعات را از سال 1380 شمسي فراهم مي‌كنند. بهره‌برداري رسمي اين پايگاه‌ها سال 87 آغاز شد.

وي افزود: بايد توجه داشت كه در پايگاه PJCR ميانگين ضريب تاثير با MIF مشخص مي‌شود؛ ولي درJCR كه متعلق به موسسه اطلاعات علمي است، ميانگين ضريب (Aggregate Iimpact Factor=AIF) نشان داده مي‌شود و MIF در JCR به معني ميانگين نيست بلكه به معناي ميانه ضريب تاثير است.


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
پــیـونــد ها
مجمع ناشران الکترونیک
کتابخانه‌ی امید ایران
کتابخانه‌ الکترونیکی ‌نسیم‌ رضوان
کتاب همراه
شرکت انتشارات ویژه نشر
کتاب کودک
خرید کتاب ارشاد
خبرگزاری کتاب ايران
خانه كتاب
جایزه ادبی ایران
پایگاه‌دریافت‌کتب‌الکترونیکی
پارس بوک
این روشنای نزدیک
آی کتاب
کتابخانه مجازی ایران
کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز
کتابخانه الکترونیکی ویکیو
آی آی کتاب
آدینه بوک
نشر کارنگ

sokhangostar All Rights reserved 2007

 info@sokhangostar.com